Jaki jest twój ulubiony żel energetyczny i dlaczego?Kiedy biegasz lub jeździsz na rowerze na długich dystansach, jest tylko tyle tłuszczu, ile twoje ciało może wykorzystać jako paliwo, zanim przekroczysz przerażającą czerwoną linię. Dlatego sportowcy wytrzymałościowi często używają żeli energetycznych, aby szybko dodać węglowodany do swojego ciała, kiedy najbardziej ich potrzebują. Rozwiązanie: żel energetyczny to skoncentrowane źródło cukrów prostych, które Twój organizm może szybko i łatwo strawić. Kiedy przyjmujesz więcej węglowodanów niż potrzebuje Twój organizm, te nadmiarowe ilości są przechowywane jako glikogen w wątrobie i mięśniach; co oznacza, że ​​nie będziesz narażony na ponowne uderzenie w ścianę podczas następnej długiej sesji treningowej lub wyścigu. Oto nasza lista najlepszych żeli energetycznych, które pomogą Ci iść dalej i szybciej podczas każdej sesji ćwiczeń.

Co to jest żel energetyczny?

Sportowy żel energetyczny to rodzaj żywności sportowej zaprojektowanej w celu zapewnienia szybkiej energii podczas ćwiczeń. Żele energetyczne są używane podczas biegania, jazdy na rowerze i innych sportów. Są one zaprojektowane tak, aby były szybkie i łatwe do spożycia, i zazwyczaj są albo połykane, albo zasysane przez ustnik. Są one zazwyczaj wykonane z węglowodanów, które są rozkładane w celu wytworzenia energii.

Istnieje kilka różnych rodzajów żeli energetycznych, z najczęstszymi typami są żele energetyczne, gryzaki energetyczne i strzały energetyczne. Żele energetyczne są żelową substancją, która jest często wyciskana z tubki. Żele energetyczne są jak mniejsze, bardziej miękkie wersje regularnych barów przekąskowych, a strzały energetyczne są cieczą, która może być spożywana przez ustnik.

Która marka żelu energetycznego jest najlepsza?

Istnieje wiele czynników, które określają, który żel energetyczny jest najlepszy dla Ciebie. Najważniejsze czynniki do rozważenia przy wyborze żelu energetycznego to smak, rozpuszczalność i wielkość porcji. Żele energetyczne są dostępne w wielu różnych smakach, więc ważne jest, aby znaleźć taki, który lubisz na tyle, aby spożywać go regularnie. Wybierając smak, spróbuj znaleźć taki, który nie jest zbyt słodki i ma niską zawartość tłuszczu.

Żele energetyczne różnią się zdolnością do rozpuszczania się w wodzie, a odpowiedni poziom rozpuszczalności jest kluczowy dla udanego dnia wyścigu. Żel energetyczny, który rozpuszcza się zbyt wolno może spowodować zaburzenia żołądkowe (wzdęcia, skurcze, mdłości). Żel energetyczny, który rozpuszcza się zbyt szybko może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, skurcze, biegunka).

Jak wybrać najlepszy żel energetyczny dla Ciebie

Jeśli chodzi o znalezienie odpowiedniego źródła węglowodanów dla Twojego organizmu, masz wiele opcji. Żele wykonane z cukrów prostych (fruktoza, sacharoza, glukoza), węglowodanów złożonych (maltodekstryna, syrop kukurydziany), lub kombinacji tych dwóch są wszystkie skutecznymi źródłami szybkiej energii. Jedyną różnicą pomiędzy tymi różnymi rodzajami żeli jest czas, jaki zajmie Twojemu organizmowi rozłożenie każdego z nich.

Cukry proste są wchłaniane niemal natychmiast, ale wytwarzają mniej energii niż węglowodany złożone. Jeśli więc jesteś sportowcem, który nie potrzebuje dużo energii, lub dopiero zaczynasz i musisz ułatwić sobie życie, to cukry proste mogą być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Żele o wyższej zawartości węglowodanów złożonych wchłaniają się wolniej, zapewniając bardziej trwałe źródło energii przez dłuższy czas. Jeśli jesteś sportowcem wytrzymałościowym, który musi kontynuować trening przez wiele godzin, to może to być idealna opcja dla Ciebie.

Poznaj swoje składniki zanim spróbujesz nowego produktu

Zawsze dobrym pomysłem jest sprawdzenie etykiety każdego produktu sportowego przed wypróbowaniem go po raz pierwszy. To nie tylko chroni cię przed zanieczyszczonymi produktami, ale także pozwala ci podejmować wykształcone decyzje o tym, co działa najlepiej dla twojego ciała. Składniki żeli różnią się między sobą, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, co się w nich znajduje, zwłaszcza jeśli masz konkretne alergie lub wrażliwości. Niektóre wspólne składniki w najlepszych żelach obejmują fruktozę, glukozę, sód, magnez, potas, witaminy i elektrolity.

Podczas gdy niektóre z tych składników przynoszą korzyści wszystkim, inne mogą być pomocne tylko dla niektórych grup ludzi. Na przykład niektóre żele zawierają kofeinę i/lub witaminy z grupy B, które są pomocne dla osób, które normalnie nie otrzymują wystarczającej ilości tych składników odżywczych w swojej diecie. Ale jeśli już otrzymujesz wystarczającą ilość tych składników odżywczych z innych źródeł, to spożywanie większej ilości poprzez odżywki sportowe może spowodować negatywne skutki uboczne.

Najlepszy żel energetyczny dla Ciebie to ten, który smakuje najlepiej i pozwala Ci przejść przez długie biegi i przejażdżki rowerowe, nie powodując żadnych objawów zaburzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak nudności czy skurcze. Kiedy wybierasz swój żel energetyczny, ważne jest, aby upewnić się, że ma on odpowiedni smak, że rozpuszcza się szybko i łatwo, i że jest wykonany ze składników, które najlepiej wspierają twój organizm.