Co musisz wiedzieć o żelach energetycznych dla biegaczyŻele energetyczne są doskonałym źródłem węglowodanów, białka i innych składników odżywczych, których biegacze potrzebują podczas długotrwałych ćwiczeń. Większość badań wykazuje, że gdy biegacze stosują żele energetyczne przed lub podczas ćwiczeń, osiągają lepsze wyniki i zgłaszają uczucie większej energii niż w przypadku, gdy nie przyjmują żeli. W tym artykule dowiesz się, jakie są zalety żeli energetycznych dla biegaczy, jakich składników szukać w żelu i jak wybrać ten odpowiedni dla siebie. Znajdziesz też szczegóły dotyczące tego, ile węglowodanów i białka dostarczają różne rodzaje żeli.

 

Czym są żele energetyczne?

Żele energetyczne to źródło pożywienia oparte na hydrożelach, przeznaczone do stosowania podczas długotrwałych, forsownych ćwiczeń. Wykazano, że działają lepiej niż woda i napoje sportowe, jeśli chodzi o poprawę wydajności ćwiczeń w zakresie szybkości, wytrzymałości i zmniejszenia bolesności mięśni. Żele są lekkostrawne i dostarczają szybkiej energii wtedy, kiedy jej najbardziej potrzebujesz, podczas i po ciężkich treningach. Kiedy biegniesz przez ponad 90 minut, Twój organizm potrzebuje więcej energii niż może uzyskać z węglowodanów zmagazynowanych w mięśniach i krwi.

Podczas ćwiczeń trwających dłużej niż dwie godziny, biegacze powinni przyjmować od 60 do 90 gramów dodatkowych węglowodanów na godzinę, aby zapobiec "uderzeniu w ścianę" i wczesnemu zakończeniu biegu. Żele to świetny sposób na dostarczenie tych węglowodanów bez konieczności spożywania dużej ilości jedzenia lub picia dużej ilości płynów, które mogą powodować uczucie pełności lub wzdęcia. W rzeczywistości większość żeli składa się z wody, węglowodanów, soli i białka, a dodatkowo są łatwe do połknięcia podczas biegu.

Co znajduje się w żelu energetycznym?

Jak w przypadku wszystkich sportowych produktów odżywczych, składniki żeli są różne. Ale większość żeli ma wiele wspólnego. Zawierają wodę, węglowodany, białko, czasem błonnik i trochę elektrolitów. Aby je osłodzić, większość marek używa cukru, fruktozy lub kombinacji tych dwóch składników. Ilość węglowodanów w żelu może wynosić od około 15 gramów w najbardziej podstawowych żelach do około 50 gramów w bardziej zaawansowanych produktach przeznaczonych do dłuższych sesji ćwiczeń. Ile białka zawiera żel waha się od około 1 grama do 5 gramów. Każdy żel ma swoją własną mieszankę innych składników, w tym witamin i minerałów, przeciwutleniaczy i kofeiny.

Przegląd najlepszych żeli energetycznych dla biegaczy

Te żele nie zawierają kofeiny. Jeśli chcesz kofeiny, możesz kupić wstępnie zmieszane napoje energetyczne, które zawierają kofeinę. Możesz również dodać kofeinę do wody i wypić ją, gdy chcesz napój z kofeiną. Wszystkie żele w tym przeglądzie są odpowiednie dla biegaczy o każdym poziomie zaawansowania. Wszystkie te żele są przeznaczone do długotrwałych, uciążliwych ćwiczeń i mogą być również stosowane przed ćwiczeniami, aby dać zastrzyk energii. Są to żele z różnych składników, w tym węglowodanów i białka wraz z innymi witaminami i minerałami. Żele te występują w wielu różnych smakach. Jeśli nie lubisz smaku jednej marki, jest mnóstwo innych marek do wyboru. Są to najlepsze żele dla biegaczy. Nie możesz się pomylić z żadną z marek w tym przeglądzie. Wszystkie są żelami wysokiej jakości.

Kiedy używać żelu energetycznego

Powinieneś wziąć żel, gdy potrzebujesz dodatkowej energii podczas ćwiczeń, które trwają dłużej niż 90 minut. Możesz również wziąć żel przed ciężkim treningiem lub zawodami, aby dać swojemu organizmowi dodatkowe paliwo. Jeśli zamierzasz ćwiczyć krócej niż 90 minut, nie jest konieczne przyjmowanie żelu. Twoje mięśnie mogą uzyskać potrzebną im energię z przechowywanych tam węglowodanów. Kiedy używać żelu energetycznego podczas ćwiczeń zależy od Twoich potrzeb i celów. Na przykład, jeśli biegniesz w wyścigu, będziesz chciał wziąć żel około godziny przed rozpoczęciem zawodów. Jeśli masz zamiar wykonać ciężką sesję treningu interwałowego, możesz wziąć żel po rozgrzewce.

Jak używać żelu energetycznego

Przyjmowanie odpowiedniej ilości węglowodanów podczas ćwiczeń jest kluczem do zapewnienia lepszej wydajności. Badania pokazują, że przyjmowanie więcej niż 60 gramów węglowodanów na godzinę nie poprawia wydajności. Dzieje się tak dlatego, że Twój organizm może wchłonąć i wykorzystać tylko określoną ilość w jednym czasie. Podczas ćwiczeń nie chcesz brać zbyt wiele, ponieważ będzie to miało negatywny wpływ na Twój żołądek. Nie chcesz też doświadczyć skurczów lub biegunki. Aby uniknąć tych problemów, weź 10 do 15 gramów węglowodanów co 15 minut podczas ćwiczeń. Obejmuje to żele przed treningiem i żele podczas ćwiczeń. Kiedy bierzesz żel, najlepiej jest pić wodę w tym samym czasie. Zapobiegnie to zbytniemu wypełnieniu żołądka i pomoże Ci wchłonąć węglowodany i inne składniki odżywcze zawarte w żelu.

Porady dotyczące bezpiecznego stosowania żeli energetycznych

Pamiętaj o tych wskazówkach, gdy przyjmujesz żele energetyczne podczas ćwiczeń:

- Nie przyjmuj więcej niż 60 gramów węglowodanów na godzinę.

- Pij dużo wody podczas ćwiczeń, a zwłaszcza podczas przyjmowania żeli.

- Przyjmuj żel w odpowiednim czasie.

- Zjedz zrównoważony posiłek po ćwiczeniach, aby zastąpić utracone składniki odżywcze.

- Zwróć uwagę na znaki ostrzegawcze reakcji alergicznej. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, przerwij przyjmowanie żeli i porozmawiaj z lekarzem.

- Bądź świadomy potencjalnych skutków ubocznych, takich jak biegunka, nudności, skurcze, wzdęcia i gazy. Jeśli wystąpią jakiekolwiek działania niepożądane, zmień sposób przyjmowania żeli. Na przykład, jeśli wystąpią skurcze, zmniejsz ilość przyjmowanych węglowodanów.

Wnioski Żele energetyczne mogą być słodkie, ale są wypełnione niezbędnymi składnikami odżywczymi, które pomogą ci lepiej wykonywać ćwiczenia. Podobnie jak napoje sportowe i inne źródła żywności, żele zawierają węglowodany, białko, sód i inne składniki odżywcze. Biorąc żele przed i podczas ćwiczeń pomoże Ci utrzymać się nawet podczas długich treningów. Aby uzyskać jak najwięcej z żeli, weź 10 do 15 gramów węglowodanów co 15 minut podczas ćwiczeń, które trwają dłużej niż 90 minut. I pamiętaj, aby bezpiecznie używać żeli energetycznych, nie bierz ich zbyt wiele i pij dużo wody, gdy je przyjmujesz.