Sekrety znalezienia najlepszych kolców do biegania dla biegaczyJeśli chodzi o obuwie wyczynowe, wielu sportowców ma wrażenie, że utknęli wybierając pomiędzy dwiema słabymi opcjami: markowymi butami do biegania lub drogimi knagami do biegania. Na szczęście istnieje trzecia opcja, która jest zarówno przystępna cenowo, jak i funkcjonalna: kolce do biegania. Jeśli jesteś zapalonym biegaczem, który niedawno zaczął zapisywać więcej mil i trenować do swojego pierwszego 5K, to inwestycja w parę lekkich kolców do biegania może być właśnie tym, czego potrzebuje Twój trening. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego powinieneś dodać parę tych butów do swojej rutyny treningowej, a także czego szukać podczas zakupów nowych.

Co to są buty do biegania?

Najprościej rzecz ujmując, buty do biegania to obuwie sportowe zaprojektowane tak, aby pomóc sportowcom w poprawie ich wyników. Jednak termin "buty do biegania" jest nieco mylący, ponieważ te buty nie są przeznaczone tylko do biegania. W rzeczywistości wiele modeli jest wielofunkcyjnych i odpowiednich dla wszystkich rodzajów sportowych przedsięwzięć, takich jak piłka nożna, tenis, koszykówka, a nawet turystyka. Na przykład, buty do biegania są często zaprojektowane z amortyzowaną podeszwą środkową i lekkimi materiałami górnymi, aby zwiększyć wsparcie i komfort.

Z drugiej strony, kolce są przeznaczone wyłącznie do biegania i posiadają gęstszy, mocniejszy system amortyzacji, który zapewnia maksymalną przyczepność na każdym rodzaju terenu. Jak widać, te dwa typy butów nie są aż tak podobne. W rzeczywistości są one używane do zupełnie innych celów. Buty do biegania są zazwyczaj noszone przez poważnych biegaczy i sportowców, którzy spędzają godziny na nogach każdego tygodnia. Dla porównania, kolce nie są używane tak często i nadają się przede wszystkim do krótkich wybuchów intensywnej aktywności, jak na przykład podczas sprintu pod koniec wyścigu.

Jakie są korzyści z używania kolców do biegania?

Podczas gdy buty do biegania są świetne do codziennego użytku, nie są najlepszą opcją do sprintu. Kiedy zmuszasz swoje ciało do granic możliwości, chcesz mieć jak największą ilość trakcji. Podczas gdy buty do biegania mają pewną ilość trakcji, to nigdzie nie jest ona tak duża, jak w przypadku kolców. To dlatego, że buty z podeszwą typu spike są zaprojektowane wyłącznie do biegania i dlatego posiadają cięższy, gęstszy system amortyzacji. Podczas gdy buty do biegania mogą być lepsze do biegów długodystansowych, kolce są lepsze do krótkich zrywów intensywnej aktywności. Jeśli trenujesz do biegu na 5K, 10K lub innych zawodów na krótkim dystansie, to prawdopodobnie będziesz sprintował na końcu. W tym przypadku kolce zapewnią Ci trakcję, której potrzebujesz, aby ukończyć bieg z mocnym wynikiem.

Które marki są najlepsze dla kolców do biegania?

Podczas zakupów nowych kolców do biegania, będziesz chciał znaleźć markę, która jest znana z wysokiej jakości obuwia. Najlepsze marki dla kolców do biegania będą lekkie, ale trwałe. Powinny być również wyposażone w gęstą, antypoślizgową podeszwę zewnętrzną, która zapewnia maksymalną trakcję podczas biegania po różnych terenach. Niektóre z najbardziej popularnych marek kolców do biegania to Nike, Reebok, ASICS i New Balance. Chociaż każda z marek oferuje szeroki wybór butów sportowych i kolców, powinieneś skupić się na modelach, które są specjalnie zaprojektowane do biegania na krótkich dystansach.

Jak znaleźć odpowiednie dopasowanie butów do biegania?

Jeśli chodzi o kolce do biegania, dopasowanie jest niezwykle ważne, ponieważ złe dopasowanie może prowadzić do kontuzji i problemów z wydajnością. Aby mieć pewność, że znajdziesz najlepiej dopasowane buty do biegania, zastosuj się do poniższych wskazówek:

- Przymierzaj wiele rozmiarów - Niezależnie od marki buta, powinieneś przymierzyć wiele rozmiarów przed dokonaniem zakupu. Nie tylko każdy but pasuje inaczej, ale każda stopa ma inny kształt.

- Przymierzaj różne marki - Tylko dlatego, że znalazłeś jedną parę kolców do biegania, która dobrze pasuje, nie oznacza, że wszystkie inne marki kolców do biegania będą pasować tak samo.

- Noś odpowiednie skarpety - Chociaż może się to wydawać głupie, noszenie niewłaściwych skarpet może sprawić, że poczujesz się niewygodnie w każdej parze butów do biegania.

Wskazówki, jak znaleźć najlepszą cenę kolców do biegania

Jak każdy inny produkt, kolce do biegania mogą różnić się ceną. Jeśli robisz zakupy dla nowej pary kolców, ważne jest, aby zwracać uwagę na cenę. Podczas gdy nie chcesz skąpić na jakości, nie chcesz też płacić zbyt wiele za produkt, który będziesz nosić tylko przez kilka miesięcy. Istnieje kilka sposobów, że można utrzymać cenę kolców biegowych w dół. Po pierwsze, spróbuj robić zakupy podczas wyprzedaży i na stronach internetowych z rabatami, takich jak Amazon, gdzie kolce do biegania są zazwyczaj mocno przecenione. Możesz również robić zakupy poza sezonem, kiedy wiele marek oferuje dodatkowe zniżki na elementy odprawy. Wreszcie, można również spróbować kupić używane kolce, które mogą zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy.

Najlepsze rekomendacje dotyczące butów do biegania

Jeśli chodzi o kolce do biegania, ważne jest, aby pamiętać, że te buty nie są przeznaczone do codziennego użytku. Chociaż możesz nosić kolce do krótkich wybuchów aktywności, takich jak sprint, nie chcesz ich nosić przez wiele godzin na raz. To powiedziawszy, oto kilka z naszych ulubionych kolców do biegania. Dla mężczyzn polecamy buty do biegania Nike Zoom Vapor X. Te lekkie buty wyposażone są w innowacyjną cholewkę Flyknit i system amortyzacji Zoom Air zapewniający maksymalny komfort i wsparcie. Dla kobiet polecamy Nike Zoom Vapor X Womens Running Shoes. Podobnie jak wersja męska, buty te są lekkie i posiadają wygodną konstrukcję cholewki oraz system amortyzacji Zoom Air. Szeroki wybór kolców do biegania znajdziesz również w naszej sekcji recenzji butów do biegania, która jest regularnie aktualizowana.

Jeśli chodzi o sprzęt sportowy, niektórzy ludzie są gotowi wydać setki dolarów, aby uzyskać najlepszy możliwy sprzęt. W większości przypadków jednak nie jest to konieczne. Istnieje wiele wspaniałych kolców do biegania dostępnych za mniej niż 100 dolarów. Te buty są lekkie, trwałe i zapewniają świetną trakcję. Więc następnym razem, gdy szukasz nowej pary butów do biegania, pamiętaj, aby rozważyć parę kolców.