Najlepsze żele energetyczne na treningi i wyścigiŻele energetyczne są doskonałym źródłem szybkich i prostych węglowodanów, które mogą być spożywane podczas ćwiczeń, aby pomóc zasilić organizm i dać Ci energię do dalszego działania. Są one powszechnie stosowane przez sportowców w wielu różnych dyscyplinach, w tym w bieganiu, kolarstwie, narciarstwie, hokeju i wspinaczce. Jeśli jesteś nowy w używaniu żeli energetycznych lub szukasz nowych do wypróbowania, ten artykuł obejmuje wszystko, co musisz wiedzieć o nich i niektóre z najlepszych żeli energetycznych na rynku w tej chwili.

Co to są żele energetyczne?

Żele energetyczne to skoncentrowana forma węglowodanów, które mogą być używane jako źródło szybkiej energii podczas ćwiczeń. Są one zwykle wykonane z owoców lub cukrów na bazie glukozy, takich jak maltodekstryna, i mogą zawierać kilka innych witamin i minerałów, które pomagają zwiększyć wydajność sportową.

Żele różnią się od innych produktów opartych na węglowodanach, takich jak batony energetyczne, ponieważ mają płynną konsystencję, co ułatwia ich spożywanie podczas ćwiczeń. Żele są zwykle pakowane w małe opakowanie, które zawiera niewielką ilość lepkiej substancji, co sprawia, że są łatwe i wygodne do podjęcia w podróży. Żele można znaleźć w wielu różnych smakach, a jedno opakowanie zawiera zwykle około 100-150 kalorii.

Jak działają żele energetyczne?

Węglowodany w żelach energetycznych są rozkładane przez enzymy w twoim żołądku, a następnie uwalniane do krwiobiegu jako glukoza dla szybkiej energii. Glukoza ta jest następnie wykorzystywana przez Twój organizm do uzyskania szybkiej energii, np. podczas długiego biegu lub intensywnego treningu. Żele są świetne do dostarczania organizmowi szybkich i prostych węglowodanów, które może on następnie przekształcić w użyteczne źródło energii, które pomoże Ci pozostać aktywnym i dobrze radzić sobie podczas ćwiczeń.

Żele są również przydatne, gdy organizmowi brakuje węglowodanów, więc przydają się, gdy czujesz się słabo i potrzebujesz szybkiego zastrzyku energii. Żele są również wygodne do zabrania w podróż i mogą być łatwo przechowywane w kieszeni lub pasie biegowym dla wygody. Żele są szczególnie przydatne dla sportowców wytrzymałościowych podczas długich dystansów, gdzie szybka energia jest potrzebna, aby kontynuować bieg.

Jakie sporty wymagają stosowania żeli energetycznych?

Jak wspomniano powyżej, żele energetyczne są powszechnie używane przez wielu różnych sportowców w wielu różnych sportach. Żele są szczególnie pomocne w sportach, gdzie wymagane są szybkie i proste węglowodany, takich jak biegi długodystansowe i kolarstwo. Żele są również pomocne w sportach, w których potrzebujesz jednocześnie szybkiej energii i elektrolitów (np. nawodnienia), np. podczas biegów długodystansowych w gorącej pogodzie.

Najlepsze żele energetyczne

Oto niektóre z najlepszych żeli energetycznych dostępnych obecnie na rynku.

- GU Roctane - Ten wysokowydajny żel jest przeznaczony dla sportowców wytrzymałościowych lub osób poszukujących dodatkowego paliwa podczas biegów długodystansowych i jazdy na rowerze. Zawiera imponującą ilość 30 gramów węglowodanów na porcję. Zapewnia to znaczny zastrzyk energii, co jest świetne w przypadku zawodów wytrzymałościowych, w których potrzebujesz dużo paliwa.

- GU Energy Chews - Kolejna świetna opcja od GU, która jest idealna dla sportowców, którzy wolą żuć zamiast płynnego żelu. Smakowite smaki zawierają niektóre z tych samych składników, co GU Roctane, co czyni je doskonałym wyborem dla długodystansowych działań.

- Heed - Jeśli szukasz prostego i nieskomplikowanego żelu energetycznego, Heed ma wiele dostępnych smaków. Żel jest zapakowany prostymi i szybkimi węglowodanami i elektrolitami, co czyni go doskonałym wyborem dla biegów długodystansowych.

- Clif Shot Bloks - Te smaczne i owocowe bloki gumowe występują w kilku różnych smakach i zapewniają szybką energię, nawodnienie i elektrolity. Są idealne dla sportowców wytrzymałościowych, którzy szukają czegoś innego i smacznego.

- PowerBar Endurance - Ten potężny baton energetyczny zawiera mieszankę węglowodanów złożonych i prostych, aby zapewnić Ci natychmiastową energię. Doskonały do długodystansowych biegów i jazdy na rowerze, dostępny w dwóch pysznych smakach.

- PowerBar Enduro - Ten słodki, lepki baton energetyczny jest pełen węglowodanów prostych i złożonych, aby zapewnić Ci paliwo potrzebne do dalszego działania. To świetny wybór dla sportowców wytrzymałościowych oraz osób szukających pożywnej i smacznej przekąski.

- GO! Endurance - Ten gryzący i pyszny baton energetyczny jest pełen węglowodanów prostych, dzięki czemu jest idealny dla sportowców wytrzymałościowych, którzy potrzebują szybkiej energii podczas ćwiczeń na długich dystansach.

- Hammer Endurolytes - Te tabletki elektrolitowe są świetne dla sportowców wytrzymałościowych i innych sportowców, którzy trenują przez kilka godzin. Tabletki zapewniają nawodnienie, szybką energię i elektrolity (sód i potas), czyli wszystko, czego potrzebujesz podczas długich treningów.

Czy są jakieś skutki uboczne stosowania żeli energetycznych?

Głównym skutkiem ubocznym stosowania żeli energetycznych jest to, że mogą one powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak wzdęcia i skurcze żołądka, u niektórych osób. Jest to zwykle spowodowane tym, jak organizm reaguje na szybkie i proste węglowodany znajdujące się w większości żeli. Żele są zwykle wykonane z prostych węglowodanów, takich jak glukoza lub fruktoza, a Twój organizm reaguje na nie szybciej niż na węglowodany złożone znajdujące się w całych pokarmach.

Może to powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe i inne skutki uboczne, dlatego należy wypróbować różne marki i rodzaje żeli, aby sprawdzić, który z nich działa najlepiej w Twoim przypadku. Konsystencja żelu i rodzaj użytego cukru mogą również wpływać na to, jak reaguje na nie Twój organizm. Żele, które są bardziej oparte na wodzie i mają cieńszą konsystencję, są wchłaniane przez Twój organizm wolniej, co zmniejsza skutki uboczne.

Żele są doskonałym źródłem szybkich i prostych węglowodanów, które mogą być spożywane podczas ćwiczeń, aby pomóc zasilić organizm i dać ci energię do dalszego działania. Są one powszechnie używane przez sportowców w wielu różnych dyscyplinach i występują zarówno w formie płynnej, jak i do żucia. Żele są szczególnie pomocne w sportach, w których wymagane są szybkie i proste węglowodany, i mogą być używane podczas treningów i wyścigów. Żele mogą powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe u niektórych osób, więc należy wypróbować różne marki i rodzaje żeli, aby zobaczyć, który z nich działa najlepiej dla Ciebie.