Niezbędniki biegowe: Najlepszy sprzęt do próbnego bieganiaBieg próbny to wyjątkowe wyzwanie. Nie przypomina żadnego innego rodzaju biegu, którego mogłeś wcześniej spróbować, ponieważ wymaga prawie tyle samo techniki, co siły i wytrzymałości. Będziesz musiał myśleć na bieżąco, poruszać się szybko i być gotowym do adaptacji w każdym momencie. Na szczęście trial running łączy w sobie również najlepsze elementy innych aktywności. Posiada zwinność i koordynację parkour; skradanie się i planowanie polowania; oraz trening siłowy w postaci biegów po wzgórzach. Jaki jest niezbędny sprzęt i akcesoria do trial runningu, które pomogą Ci zacząć?

Buty idealne do biegów

Buty to podstawa każdego biegu. Nie ma znaczenia, jak dobrze się przygotowałeś i ile zainwestowałeś w sprzęt, jeśli buty nie pasują do Twojego stylu biegania. Biegacze trailowi potrzebują buta z dobrą mieszanką przyczepności, trwałości i elastyczności. Poszukaj buta zaprojektowanego do biegów trailowych, ponieważ jest najlepiej wyposażony w obsługę różnorodnego terenu, który napotkasz podczas swoich biegów. Niektóre buty trailowe mają agresywne bieżniki, które pomogą w przyczepności, podczas gdy inne mają lepką gumową podeszwę dla dodatkowej przyczepności. Na pewno warto też zwrócić uwagę na ilość amortyzacji w podeszwie środkowej, która pomoże w absorpcji wstrząsów podczas uderzenia. Wreszcie, upewnij się, że dostajesz parę butów, które pasują do twojego indywidualnego stylu biegania.

Spodnie i pas

Jest to bardziej szczegółowe zalecenie, ale jest to coś, o czym możesz nie myśleć, dopóki nie jest za późno. Kiedy nosisz szorty, materiał i dopasowanie spodni będzie ocierać się o Twoją skórę, co spowoduje podrażnienia. Jest to szczególnie prawdziwe w obszarach takich jak wewnętrzna strona ud lub wrażliwa skóra wzdłuż linii talii. Dłuższe spodnie lub para szortów z paskiem zapobiegnie temu. Poszukaj pary spodni trailowych z dodatkową wyściółką wzdłuż wewnętrznych ud, siedzenia i kolan. Spodnie, które są zaprojektowane tak, aby odpychać wodę i brud, sprawią, że będziesz bardziej suchy i czysty. Kupując spodnie trailowe, upewnij się, że pasują do Twojej talii. Ostatnią rzeczą, której chcesz podczas jazdy próbnej, jest luźny pasek w talii, który może zaczepić się o gałęzie lub krzewy.

Plecak dla biegacza

Plecak ochroni twoje ręce podczas biegu, a jednocześnie da ci możliwość noszenia dodatkowego sprzętu. Możesz go użyć do przenoszenia wody, batonów energetycznych, apteczki i wszystkiego innego, co może być potrzebne podczas biegu próbnego. Szukaj plecaka wykonanego z oddychającego materiału i z wyściełanym paskiem na ramię dla dodatkowego komfortu. Pamiętaj, aby wybrać plecak wystarczająco duży, aby zmieścić cały sprzęt oraz butelkę z wodą do nawodnienia. Jeśli planujesz biegać w nocy, plecak z materiałem odblaskowym pomoże Ci być widocznym dla innych kierowców na drodze.

Rękawiczki

Twoje ręce są jedną z najważniejszych części ciała, gdy biegasz po szlaku. Twoje ręce to rzeczy, które pozwalają ci wchodzić w interakcje z otaczającym cię światem, niezależnie od tego, czy wspinasz się na drzewo, nosisz swój sprzęt, czy chwytasz coś podczas biegu. Chcesz mieć pewność, że Twoje dłonie są chronione podczas biegu po szlaku. Lekka para rękawic trailowych ochroni Twoje dłonie, jednocześnie pozwalając Ci na dobry chwyt przedmiotów. Podobnie jak spodnie, szukaj rękawic, które odpychają wodę i brud. Rękawiczki pomogą utrzymać dłonie w czystości, chroniąc je jednocześnie przed niektórymi uderzeniami i skaleczeniami, które towarzyszą biegom próbnym. Rękawiczki trailowe zazwyczaj nie są przeznaczone na zimną pogodę, więc pamiętaj, aby zwracać uwagę na prognozę pogody.

Opaska na głowę lub bandana

Opaski na głowę są dobre nie tylko do trzymania włosów z dala od twarzy. Mogą również pomóc chronić twarz przed gałęziami i innymi przeszkodami. Mogą być również używane jako opaska przeciwpotna, aby pot nie kapał do oczu i nie zamazywał widzenia. W przypadku opcji low-tech i oldschool, bandana może być używana w taki sam sposób jak opaska, aby chronić twarz i utrzymać pot z oczu. Kupując opaskę lub bandanę, szukaj czegoś cienkiego i lekkiego. Grube tkaniny będą zbyt nieporęczne, aby były skuteczne.

Ręczna butelka na wodę

Woda jest niezbędną częścią każdego biegu, ale może być trudna do noszenia podczas biegu próbnego. Podręczna butelka na wodę pozwala zachować wolne ręce, a jednocześnie pozwala zachować nawodnienie podczas biegu. Upewnij się, że wybierzesz taką, z której łatwo jest pić podczas biegu, na przykład taką z zaworem do gryzienia. Jeśli biegasz w chłodne dni, podręczna butelka na wodę pomoże Ci ogrzać dłonie, co z kolei pozwoli Ci utrzymać ciepło całego ciała.

Wielu biegaczy próbnych zdarza się również być entuzjastami przyrody. Jeśli uważasz, że pociąga Cię świat przyrody, możesz chcieć nagrać kilka dźwięków, które napotykasz podczas swoich biegów. Możesz to zrobić za pomocą dyktafonu przeznaczonego dla biegaczy. Urządzenia te są zaprojektowane tak, aby wygodnie mieściły się w kieszeni, a jednocześnie pozwalały Ci na używanie obu rąk podczas biegu. Dzięki dyktafonowi dla biegaczy możesz uchwycić dźwięki lasu lub oceanu, a następnie odsłuchać je później jako sposób na zapamiętanie swoich doświadczeń w nowy sposób.

Trial running to satysfakcjonujący i ekscytujący sport. Wymaga sprawności fizycznej i psychicznej zwinności i jest najlepiej zrobić z przyjacielem lub dwoma. Ten sport zapiera dech w piersiach swoim pięknem i ekscytacją. Teraz, gdy wiesz, czego będziesz potrzebować i masz pojęcie, czego szukać w sprzęcie do trial runningu, nadszedł czas, aby uderzyć na szlaki. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie jest rozpoczęcie od małego. Wyznacz krótką trasę w pobliżu i zacznij od małych celów. Skup się na czerpaniu przyjemności z biegu, a wkrótce poczujesz się jak druga natura.