Jedna rzecz, którą musisz wziąć pod uwagę kupując buty do biegania.Może nie zdajesz sobie sprawy, ale odpowiednia para butów do biegania może zrobić różnicę, gdy zaczynasz przygodę z tym rodzajem ćwiczeń. Bieganie wiąże się z wieloma ruchami o dużej sile uderzenia, które obciążają Twoje ciało. Dlatego tak ważne jest posiadanie obuwia, które odpowiednio wspiera i chroni Twoje stopy podczas treningu. Jeśli bieganie jest dla Ciebie nową aktywnością, może być trudno określić, które opcje obuwia są dla Ciebie najlepsze. Z tak wielu różnych marek i stylów dostępnych, może być trudno wiedzieć, jakie cechy powinieneś szukać w nowej parze butów do biegania. W tym wpisie na blogu odpowiemy na kilka podstawowych pytań dotyczących wyboru najlepszych butów do biegania dla początkujących jak Ty!

Jakie są różne rodzaje butów do biegania?

Wszystkie buty do biegania nie są jednakowe. W zależności od Twojego stylu biegania (np. heel striker lub forefoot striker), poziomu pronacji i kształtu stopy, możesz potrzebować określonego typu butów do biegania, aby zapobiec kontuzjom i zoptymalizować swoją wydajność. Aby pomóc Ci znaleźć najlepsze buty do biegania dla Ciebie, ta sekcja przedstawia różne rodzaje butów do biegania i to, do czego najlepiej się nadają.

- Neutralne buty - Jeśli jesteś początkującym biegaczem, prawdopodobnie powinieneś szukać neutralnego buta. W związku z tym, że jest to but neutralny, ma on niewielką ilość wsparcia, ale nie na tyle, żeby można go było zaklasyfikować jako but stabilizujący lub kontrolujący ruch.

- Buty stabilizujące - Jeśli masz wysokie łuki lub historię kontuzji, możesz chcieć rozważyć buty stabilizujące. Buty stabilizujące zazwyczaj oferują więcej wsparcia niż buty neutralne i są zaprojektowane tak, aby stabilizować stopę w całym cyklu chodu.

- Motion Control Shoes - Bardzo poważni biegacze lub ci z historią ekstremalnej pronacji będą chcieli nosić buty motion control. W związku z tym, że jest to obuwie, które jest najbardziej wytrzymałe, jest ono zalecane tylko dla bardzo doświadczonych biegaczy.

Dlaczego właściwe dopasowanie buta jest tak ważne?

Znalezienie odpowiedniej pary butów do biegania jest tak samo ważne, jak znalezienie odpowiedniej pary spodenek do biegania lub jakiegokolwiek innego elementu wyposażenia do biegania. Jeśli Twoje buty nie są odpowiednio dopasowane, możesz skończyć z poważnymi kontuzjami. Aby zapobiec urazom podczas biegania, musisz znaleźć parę butów z odpowiednią ilością wsparcia, amortyzacji i trakcji. Możesz również rozważyć rodzaj biegu, który będziesz wykonywać (np. bieganie po ścieżkach lub po drogach). Różne rodzaje biegania wymagają różnych rodzajów obuwia.

- Wsparcie - Musisz upewnić się, że Twoje buty do biegania mają wystarczające wsparcie, aby zapobiec urazom. Najlepszym sposobem na określenie, czy buty mają wystarczające wsparcie, jest spojrzenie na ilość amortyzacji, jaką oferują buty. W związku z tym, że jest to bardzo ważny element w życiu codziennym, nie można zapominać o tym, że jest to bardzo ważny element w życiu codziennym.

- Uderzenie stopy - Sposób, w jaki uderzasz w ziemię podczas biegu, może również wpłynąć na to, czy potrzebujesz konkretnych butów do biegania, czy nie. W związku z tym, że nie jest to możliwe, nie ma potrzeby, abyś był w stanie wybrać buty do biegania. W związku z tym, że nie jest to możliwe, nie ma potrzeby, abyś w ogóle nie wiedział, że to nie jest możliwe. Biegacze, którzy lądują na piłce swoich stóp lub na piętach, są nazywani strikerami pięty. W związku z tym prawdopodobnie będziesz chciał nabyć parę butów do biegania, które są zaprojektowane dla Twojego uderzenia stopy.

- Typ stopy - Powinieneś również wziąć pod uwagę swój typ stopy przy zakupie butów do biegania. W związku z tym, że nie jest to możliwe, nie ma co się łudzić, że nie jest to możliwe. Z kolei biegacze, którzy mają niskie łuki, potrzebują butów, które są wyjątkowo wspierające.

Od jakich butów powinni zacząć początkujący?

Kupując buty do biegania dla początkujących, powinieneś szukać czegoś, co jest lekkie, neutralne i ma trochę wsparcia. Ważne jest również, abyś kupił odpowiedni rozmiar, więc pamiętaj o tym podczas zakupów butów. Jeśli nie jesteś pewien, jaki typ buta powinieneś dostać, możesz przymierzyć kilka różnych butów w różnych rozmiarach, aby znaleźć najbardziej wygodną opcję.

- Typ - Po pierwsze, powinieneś zdecydować, czy chcesz kupić buty do biegania, czy buty do biegania po szlaku. Istnieją pewne marki, które robią oba, ale najlepiej jest znaleźć typ buta, który najbardziej pasuje do twojego sportu. Szukaj butów do biegania, które są lekkie i mają oddychającą cholewkę z siatki.

- Amortyzacja - Powinieneś również znaleźć buty do biegania, które mają odpowiednią amortyzację. Możesz określić ilość amortyzacji w butach do biegania, patrząc na ilość pianki, której używają w podeszwach. Im więcej pianki, tym więcej amortyzacji będzie miał but.

Jak znaleźć odpowiednie dopasowanie

Kupując buty do biegania, zdecydowanie powinieneś je przymierzyć. Zawsze upewnij się, że chodzisz w sklepie lub w domu w parze butów, o których zakupie myślisz. To pomoże Ci określić, czy but jest odpowiednio dopasowany i czy jest wygodny. Próbując nowej pary butów do biegania, powinieneś upewnić się, że buty pasują do Twojego typu stopy. Powinieneś również upewnić się, że buty nie są zbyt ciasne lub zbyt luźne. Jeśli buty są zbyt luźne, nie zapewnią Ci wystarczającego wsparcia. Jeśli buty są zbyt ciasne, mogą powodować pęcherze i sprawić, że bieganie będzie bolesne.

W związku z tym, że nie ma możliwości, aby w tym samym czasie, co w przypadku butów do biegania, nie można było ich nosić, należy pamiętać o tym, że większość butów do biegania będzie się czuła nieco inaczej od pierwszego razu, kiedy je przymierzysz, aż do momentu, kiedy będziesz je nosił przez kilka biegów. To dlatego, że Twoje buty do biegania z czasem się rozpadną, stając się coraz bardziej wygodne.

Znalezienie odpowiedniej pary butów do biegania może być trudne, gdy dopiero zaczynasz. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, co każdy typ buta do biegania jest najlepszy i czego szukasz w bucie, zanim pójdziesz na zakupy. To pomoże Ci znaleźć odpowiednią parę butów do biegania dla Ciebie. Teraz, gdy wiesz, czego szukać w parze butów do biegania, jesteś o krok bliżej do znalezienia odpowiedniej pary dla Ciebie. Pamiętaj, że znalezienie odpowiedniej pary butów do biegania to proces. Być może będziesz musiał przymierzyć kilka par butów, zanim znajdziesz właściwą parę.